Tag : %d1%81%d0%bf%d0%be%d1%80%d1%82

Есенски шопинг во Софија

Доколку сакате да си го разубавите претстојниот викенд и да посетите балканска метропола која се одликува со богата историја, но и мошне прифатливи цени за наш стандард, ви предлагаме да ја посетите Софија! Главниот град на Бугарија датира уште од пред 7000 години и се смета за втор најстар град во Европа.

 

Сите оние кои посакувале да го посетат овој интересен и волшебен град, сега можат да го сторат тоа, затоа што Купи на Попуст заедно со туристичката агенција “Бисер Пром” во сабота 18.11 или недела 19.11.2017 ве водат на незаборавна шопинг тура низ Софија,  и тоа дури на три локации. Купонот ве очекува на следниов линк 😉

За само 690 денари за 2 лица добивате можност да го посетите најголемиот шопинг мол во Бугарија – Paradise Center, потоа Ikea Ring Mall и познатиот Decathlon!

 

Paradise Center e отворен во 2013 година и оттогаш неговата популарност постојано расте. Молот претставува уникатна синергија помеѓу урбаната средина, човекот и природата. Па така, иако е шопинг центар, поделен е на 4 целини: градина, кањон, тераса и булевар. Сите тие поседуваат зеленило, шеталишта со дрвореди, па дури и водопад! Добивате уникатно искуство на шопингување во зелена и природна околина. Молот навистина на еден шармантен начин ја отсликува Софија – динамичен, модерен, зелен спој на природата и урбанизмот.

 

Paradise Center поседува над 350 продавници со над 1000 брендови, на 80 000 метри квадратни. Сé што некојпат сте посакувале да купите, а не сте знаеле каде, ќе го најдете тука. Женска и машка мода, акцесоари, играчки, цвеќе, парфеми, долна облека, спортски брендови, чевли и чанти – овој мол има понешто за сечиј вкус и џеб.

 

 

Од бутиците, Inditex групацијата е застапена со Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, LPP – Reserved, Mohito, Cropp Town, House. Најголемата продавница на Балканот на Marks&Spencer е токму тука, како и H&M. Следат Dirk Bikkembergs, Original Marines, Folli Follie, Collective, Who’s Who, Sadro Ferrone и разни други брендови. Најлуксузните се застапени со Tommy Hilfiger, Escada, Versace Collection, Cesare Paciotti, BCBGMAXAZRIA, Masons, Wolford, Morrigan, Bebe и други. Молот ги отвора портите за посетителите рано наутро од 6:30, а работи до 2 часот по полноќ.

 

Тука можете да ја проследите пребогатата понуда на Paradise Center, како и да си го пронајдете омиленото парче облека или акцесоар кој веќе долго посакувате да го купите.

 

Доколку сакате да го посетите само Paradise Center, ќе може намира во него да шопингувате до времето предвидено за заминување (16:30 часот), а ако пак сакате да искусите сé, одиме до  Ikea Ring Mall!

 

Напознатиот шведски гигант за мебел, по принципот “направи сам” отвори свои продавници во Бугарија (Варна, Бургас и Софија) од кои најпозната е токму онаа во бугарската метропола. Ikea се одликува со скандинавски квалитет и мошне пристапни цени, па затоа не пропуштајте ја можноста за симболична сума да ги го разубавите домот со некоја од нивните промотивни понуди! Проследете го бугарскиот вебсајт на Ikea, каде ќе најдете буквално сé за вашиот дом, од игла до локомотива.

 

Воедно, ви предлагаме да ги искористите неодоливите промо понуди на Ikea. Само погледнете го следниов леток, кој важи до 29.10.2017. Со овие лампи и светилки ќе внесете светлина и топлина во секое катчe од домот. Во другиот промо леток, кој истекува на 31.10.2017, имате фантастични мали масички, како и библиотека и шкафчиња по промотивни цени. Модерен шведски минимализам кој ќе внесе стил и топлина во сечиј дом – тоа го може само Ikea!

 

 

Велат дека обично најубавото останува за крај, а во овој случај најмногу ќе ги израдуваме сите спортисти и рекреативци, за кои подготвивме шопинг во Decathlon. Овој интернационален спортски бренд започна со својата работа во Франција во 1976 година и се прошири како молња низ целиот свет. Денес има повеќе од 1100 продавници низ целиот свет, а компанијата вработува повеќе од 78 000 вработени.

 

Decathlon има низа свои брендови, од кои секој бренд е поврзан со одредена спортска гранка. Атлетика, тимски спортови, планинарење, пливање, јога, велосипедизам, јавање коњи, голф, трчање, стрелаштво, фитнес, лов и риболов, планинарење, кампување, водени спортови, скијање и зимски спортови – ова се најпознатите спортски гранки, за кои Decathlon може да ве опреми од глава до петици, почнувајќи од облека и обувки па сé до неопходна опрема и спортски ацесоари! Овде можете да видите што сé имаат во нивната разновидна понуда. Исто така, моментално е “на сила” трајно намаление на над 1000 продукти, а дел од таа понуда ве чека на овој линк. Decathlon навистина успева во својата мисија – да го направи спортот и спортската опрема достапни за секој маж, жена и дете.

 

Значи, ако сте страстен љубител на шопингот или спортот, или пак сакате да го разубавите домашниот ентериер со интересно парче скандинавски мебел, оваа сабота нека токму Софија биде вашата патувачка дестинација. Уживајте во шопингувањето и разубавете си го викендот, затоа што ВИЕ тоа го заслужувате! 🙂

Бразилска капуера за фит форма

Спортот треба да биде составен дел на животот на секој поединец кој се грижи за своето здравје и тело. Не џабе старата поговорка вели: “Во здраво тело здрав дух”. Бенефитите од спортувањето се многубројни. Со спортот не само што се ослободуваме од стресот и напнатоста, туку ја подобруваме и меморијата и концентрацијата, како и физичката кондиција и спремност.

 

Но што кога едноставно не се пронаоѓате во ниедна класична спортска вештина? Дали тоа значи дека сте мрзливци и сте однапред осудени на доживотно дебелеење и грицкање чипс пред телевизорот? Секако дека не!

 

И ние полека, но сигурно, стануваме дел од светските спортски текови, па така, дозволете ни да ви ја претставиме капуерата – бразилска боречка вештина, која е уникатен спој од музика и борба. Истата е совршено решение за сите оние кои би сакале да бидат во одлична физичка форма, сакаат музика и танц, но класичните спортови им се здодевни и не се пронаоѓаат во нив.

 

Капуерата настанала во седумнаесеттиот век во Бразил помеѓу африканските робови кои работеле на плантажите. Бидејќи во тоа време отворен бунт се казнувал, робовите се досетиле своите боречки движења да ги замаскираат со музика, пеејќи на нивите и плантажите додека тренирале. И така се родиле зачетоците на оваа фасцинантна вештина.

 

По укинување на ропството во 1888 година, ослободените робови се распрснале во низа бразилски градови, а бидејќи биле без работа, започнале да основаат банди и да се занимаваат со криминал. Со тоа капуерата била ставена на “црна листа” и прогласена за илегална, а секој кој бил фатен како вежба, бил казнуван со сечење на Ахиловата петица. Капуерата била забранета сé со 1932 година, кога Бимба го основа првото капуера училиште во светот. Само пет години подоцна, бразилскиот претседател ја прогласува капуерата за национален спорт на Бразил!

 

 

Интересно е што капуерата секој различно ја дефинира. За едни таа е боречка вештина, за други танц,  и секој има право да ја именува и чувствува како ќе посака. Суштината е во тоа што капуерата го нуди најдоброто од боречкиот и музичкиот свет. Таа е вистинска активност за намалување на стресот. Ни помага да се опуштиме и полесно да се справиме со секојдневието. Воедно, со вежбање капуера стекнувате кондиција, флексибилност, го развивате чувството за ритам, координација и ги подобрувате рефлексите.

 

Според една легенда, самиот збор капуера е изведен од зборот “capon”, што значи кастриран петел. По таа теорија, оваа боречка вештина го добила ова име токму поради тоа што движењата на учесниците неодоливо потсетуваат на борба на петлови. Една друга теорија пак вели дека името потекнува од зборот “capa”, голема, округла кошница која робовите ја носеле на главата, продавајќи садови. Капуерата се игра така што учесниците, односно капуеристите прават круг во кој потоа двајца по двајца се изменуваат во свирењето, пеењето и симулирањето борба. Секој кој има можност да ги погледне тие сцени, посведочил дека се величествени, особено ако се одигруваат на отворен простор.

 

Целта на капуерата не е нанесување на агресивни удари на противникот. Движењата се карикираат, односно не ескалираат во насилство. Самата капуера е животна филозофија која нé учи како да победуваме, а да не повредиме некого, но и како да го прифатиме поразот достоинствено.

 

Секој може да тренира капуера. Годините и полот не се битни, а не ви е потребно ни да бидете во врвна физичка концидија, затоа што е најбитно да имате волја и желба. Сé друго ќе постигнете со залагање и упорност.

 

Освен тоа, со капуерата имате уникатна можност да се запознаете со бразилската култура и јазик и преубавата музика, а со тоа ви се отвораат портите на еден сосема друг свет. Капуерата не е само акробации, борбени движења и танц – таа е фасцинантен начин на живот. Или, како што еден стар капуера мајстор има речено: “После сé во животот, во срцето ми останаа само емоциите и капуерата”.

 

 

Затоа, драги наши, оваа есен дозволете си да се размрдате, да научите нешто ново и да му подарите на вашето тело и ум незаборавно капуера искуство во Бразилскиот Културен Центар, во срцето на Скопје (Дебар Маало). Центарот ви нуди капуера за деца, како и капуера за возрасни. На располагање ви се и утрински капуера програми, по три или по пет пати во неделата. И сето тоа по симболични промотивни цени, од 590 до 890 денари! Зделката ве очекува тука. 

 

Вежбајте, пејте, танцувајте, забавувајте се со одлична музика и тренирајте. Дозволете ѝ на капуерата да стане дел од вашиот ден. Веруваме дека ќе успее да ви го разубави животот на начин на кој не сте ни сонувале. Среќно! 🙂