Tag : %d0%b7%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b2%d1%98%d0%b5

Kupinapopust Ве наградува во текот на целата 2018 година!

Драги корисници!
Како поинаку би можеле да вe усреќиме во текот на целата 2018, освен со подароци реализирани преку бесплатни ваучери од нашите партнери – трговци!

Во денови кога сите нешто подарувате, добивате или купувате за Вашите сакани, решивме и ние да подариме нешто за нашите сакани. Се разбира, за кого, ако не за Вас.


Кupinapopust континуирано ќе подарува најразлични видови на ваучери од сите наши партнери од најразлични  категории! Подгответе се за денови на ХРАНА, УБАВИНА, ЗДРАВЈЕ, ПРОИЗВОДИ за Вас и Вашиот дом, МАСАЖИ, ПАТУВАЊА  итн…
Да ја одбележиме оваа година како година на љубов и подароци!

После успешната наградна игра „Денови на убавина“ продолжуваме со следната наградна игра Производ за Вас или Вашиот дом“! Може да добиете супер практични гаџети и додатоци за мобилни телефони, парфеми, јорганчиња за деца, блендер NUTRI MIX или прекрасна столна лампа од IKEA!
Се што треба да направите е да ја споделите објавата од нашата fan страна!  Многу едноставно, нели!:)

По завршувањето на наградната игра, поточно на 28.03.2018 година, ден среда, сите добитници ќе бидат објавени на нашата fаn страна!
Па, ние сме подготвени, а ВИЕ?

post image

Nutri Mix блендери по супер промотивни цени!

Nutri mix блендери по супер промотивни цени! – Линк од понудите – Nutri Mix

Сте се запрашале ли како максимално да ги искористите сите хранливи состојки и да подготвите вкусен оброк кој ќе ви даде енергија за претстојниот ден? Nutri Pro Mix блендерот може да ви помогне да се храните здраво и секојпат свежо, така што ќе подготвите низа вкусни десерти, сокови, шејкови, смутиња, но и разни лесни оброци кои ќе направат чуда за вашата вита линија и ќе ви помогнат да имате одличен метаболизам.

Во продолжение ќе проследиме неколку причини зошто овој блендер веднаш треба да стане дел од вашата кујна.

 1. Соковник или блендер

Да, голем дел од нас имаат соковници кои ги користиме за цедење свежи сокови. Секој сопственик на соковник со право ќе запраша: “Што може да ми понуди овој блендер, што мојот соковник го нема?”.

Одговорот е мошне едноставен: Вашиот соковник единствено го цеди само сокот од овошјето или зеленчукот, а притоа ги отфрла влакната од него, како отпадна материја. Ова е голема грешка, затоа што токму во тие влакна се содржат низа хранливи материи и минерали, како калциум и железо. Влакната помагаат за регулирање на дигестивната функција на организмот, го стабилизираат нивото на шеќер во крвта и го намалуваат ризикот од разни хронични болести.

Наспроти соковникот, блендерот со своето сечило меле сé, па дури и влакната, како и семките од храната, кои се исто така многу здрави и хранливи. Едноставно, за него не постои отпад кој се фрла, затоа што може да испроцесира сé.

Со соковникот добивате половичен, а со блендерот целосен витамински оброк. Што е подобро? Веруваме дека веќе го знаете одговорот.

 

 1. Разновидни и хранливи оброци

Nutri Pro Mix блендерот може да ви помогне да направите низа вкусни пијалоци, смутиња, десерти, сладоледи и лесни оброци. Со блендерот нема да имате никаков проблем да ја запазите оптималната дневна количина на потребно овошје и зеленчук, како за повозрасните, така и за најмалите членови на вашето семејство. Имено, забележано е дека блендерот чудесно успева да ги натера дури и децата кои ги мразат овошјето и зеленчукот да ги засакаат неговите феноменални десерти, сосови, супи и сокови.

 

 1. Го подобрува имунитетот

Блендерот е вистински волшебник кога се работи за подобрување на вашиот имунитет. Откако ќе го набавите по навистина поволна цена, сé што ви преостанува е да купите што повеќе овошје и зеленчук и да му се препуштите на блендирањето. За кусо време ќе забележите дека сте во одлична здравствена форма.

 

 1. Економичен и лесен за одржување

Блендерот Nutri Pro Mix е практичен, економичен и сигурен за ракување. Достапен е за само 3990 денари, што е навистина скромна цена за апарат кој секојдневно е посветен на одржување на вашето одлично здравје и беспрекорен имунитет.

Исто така, блендерот мошне лесно се одржува во споредба со соковниците. Имено, го перете само садот/чашката во кој сте блендирале, без непотребни компликации или расклопување на разноразни делови.

 

 1. За вита става

Посакувате ли да можете да јадете колку сакате, без да се здебелите? Не е трик, блендерот може да ви го овозможи тоа!

Кога јадеме цврста храна, на нашиот дигестивем систем му треба повеќе време да ја процесира истата. Неретко маснотиите од храната кои не ни се потребни се претвораат во масни наслаги и така ни се зголемува телесната тежина.

Со помош на блендерот конзумираме потечна храна која организмот веднаш ја конвертира во хранлива вредност. Блендираната храна е ниско калорична и не е мрсна, па затоа можете да ја конзумирате колку сакате, без грижа дека ќе се здебелите. Затоа со полно право велиме дека блендер-диетата е најсовршената можна диета некогаш измислена! 🙂

 

Одличeн имунитет, вита линија, здраво семејство, вкусни и разновидни оброци – за да го добиете сето тоа, само кликнете на следниот линк, каде што ве очекува Nutri Pro Mix блендерот, неизбежен дел од секоја здрава кујна.

Нашата поширока понуда на блендери и разноразни други апарати за домаќинство можете да ја проследите тука. Ве очекува широк асортиман на кујнски и домашни апарати, без кои не може да се замисли ниеден современ дом.

А дотогаш…миксајте, сецкајте, матете и блендирајте со Nutri Pro Mix! Искористете ги максимално сите витамини и хранливи материи од природата и уживајте во вкусните оброци.

Ехо на дојки во ПЗУ “Асклепиос”

Здравјето е најскапоценото нешто што го поседуваме. За жал, многумина од нас го земаме истото здраво за готово и најчесто реагираме предоцна – кога ќе се разболиме. Превентивната грижа и прегледи се особено важни во денешното време во кое се соочуваме со загаден воздух, нездрава храна и вода и многу, многу стрес. Токму затоа канцерогените заболувања земаат сé поголем замав.

 

Притоа, еден од најопасните, најскриените и најчестите тумори е токму канцерот на дојка, и е малигно заболување кое предизвикува најголема стапка на смртност кај жените. Истиот во почетните стадиуми нема никакви симптоми, а најчесто се открива преку рутински преглед – сосема случајно. Затоа се од суштинска важност редовните прегледи (ехо и мамографија) и самопрегледи преку допир, кои секоја жена може да ги направи. Ако се открие тумор во најраниот стадиум, стапката на излекување изнесува 95%.

 

Ракот на дојка за жал не бира години. Пред дваесетина години најмногу заболувале жените над 50 или 60 годишна возраст. Денес има сé поголем број на припаднички на понежниот пол кои заболуваат на 30 или 40 години. Во тие години канцерогените промени се одвиваат особено рапидно и со поголем интензитет отколку кај повозрасните жени, па затоа е од исклучителна важност да се вршат редовни прегледи еднаш годишно.

 

Контролните самопрегледи (допирање на дојката за забележување на јазолчиња, испакнатини или други површински промени) може сама да ги врши секоја девојка над 20-тата година. Ехо прегледот е препорачлив за секоја жена над 30 години, а комбиниран преглед со ехо и мамографија се врши кај сите пациентки постари од 40 години.

 

 

Како да се подготвите за ехо прегледот на градите и што треба да знаете за него?

 

Прво, не ви е потребна никаква посебна подготовка. Самиот ехо преглед е безболен и безопасен, затоа што нема штетни рендгенски зрачења. Доктор специјалист го прави прегледот со ехо сонда, а истата работи со ултразвучни бранови. Прегледот се врши така што се соблекувате до половина, докторот го мачка местото за преглед со гел и со сондата поминува преку него.

 

Со ехото (ултразвук) се анализираат кожата, масното ткиво, поткожните делови на дојките, млечните жлезди, евентуални јазолчиња или цисти во градите. Доколку бидат воочени сомнителни промени, се зема примерок со цитолошко пунктирање  и материјалот се праќа на цитолошка анализа. Исто така, со прегледот се проверуваат и лимфните јазли под пазувите.

 

Значи, со помош на ехо прегледот можат да се воочат следниве промени:

 • Цисти во градите се балончиња кои во повеќето случаи се исполнети со бистра течност. Големината им варира од неколку милиметри до неколку сантиметри, а се јавуваат како последица на хормонски промени. Можат да исчезнат како што и настанале, спонтано. Ако не ги снема, се вадат безболно со помош на игла.

 

 • Фиброаденоми се бенигни тумори. Какартеристични се за помладите жени. Најчесто имаат дијаметар од 1,5 сантиметри и за нив не е потребна никаква хируршка интервенција , туку само редовно следење.

 

 • Третите и најфатални се малигните тумори. Токму тие се одговорни за канцерот на дојка и огромната смртност помеѓу женската популација. Во повеќето случаеви се откриваат преку ехо, но некои умеат да бидат и скриени, па така, ако се јави и најмал сомнеж за постоење на малиген тумор, мора веднаш да се направи и мамографија.

 

Драги дами, тимот на Купи на Попуст е неуморно посветен на вашето здравје. Ние сакаме да бидете во секое време здрави, мирни, безгрижни и спокојни. Токму затоа овојпат ви нудиме ехо преглед на дојки заедно со скрининг на лимфни јазли во ПЗУ “Асклепиос”, за само 500 денари!

 

Во цената е вклучен ЕХО преглед на дојка, скрининг на реионални лимфни јазли и извештај и дијагноза. Прегледите ги извршува Д-р Лидија Ристовска – специјалист по интерна медицина и субспецијализант по кардиологија.

 

 

Не пропуштајте ја оваа можност да се прегледате по симболична цена ПЗУ “Асклепиос”. Купонот ве очекува тука. Имајте на ум дека токму ехото на дојка е преглед кој на голем број жени им го има спасено животот. Не дозволувајте си да бидете дел од црната статистика. Бидете претпазливи, внимателни и грижете се превентивно за вашето здравје и физичка благосостојба!

 

Доколку пак сакате да проследите некоја друга зделка поврзана со вашето здравје, повелете на следниот линк, каде ве очекуваат стоматолошки прегледи, алерго прегледи, крвна слика, кардиолошки преглед, ехо на абдомен, ехо на штитна жлезда и други. Сите здравствени зделки можете да ги проследите на следниот линк.  

 

Останете ни здрави, весели и во одлично расположение како и досега. До читање! 🙂

Победете го стресот со релакс масажа

Започна новата работна недела и сигурно веќе се прашувате како и дали ќе успеете да ја издржите истата, заради работните и домашни обврски кои сé повеќе се трупаат. Токму затоа понеделникот е најчесто и најомразениот ден од неделата и веќе од првиот работен ден желно го очекуваме викендот, кога ќе добиеме можност конечно да се одмориме и релаксираме.

 

Брзиот ритам на живот и хроничен стрес сé повеќе влијаат врз нашата физичка и здравствена состојба, што се манифестира со несоница и лош сон, нервоза, напнатост, но и вкочанетост и болки во грбот и ‘рбетот заради прекумерното седење. Стресот исто така ни го намалува имунитетот и нé чини подложни на настинки и болести. Сето ова на подолги патеки може да биде навистина погубно за нас.

 

Но дали навистина мора да биде така? Што кога би постоел начин да се соочиме со сите работни и домашни предизвици и кога би пронашле начин да го минимизираме стресот (кога веќе не можеме да го избегнеме)? Верувале или не, решението за тој наш проблем се нарекува – релакс масажа!

 

 

Масажата не е изум на современото време. Се користи речиси 5000 години, а најстарите масери за кои знаеме се оние од древната кинеска култура, кога истата се користела да ги ублажи болките од напорната физичка работа. Во 2300 година пред н.е. старите Египќани направиле хиероглифски запис со кој опишуваат како најдобро да се масираат нозете и рацете, а Хипократ, таткото на медицината, открил дека со масажата се поттикнува организмот на самоисцелување.

 

Подоцна од 17-тиот до 19-тиот век во западноевропските земји (особено Шведска) се преземаат техниките од античка Кина, Индија, Грција и Рим и со тоа масажата станува дел од современото живеење. Во текот на 20-тиот век масажата доживува вистински процут пред сé во САД, а потоа и низ целиот свет, со познатите велнес центри.

 

Бенефитите од масажата се многубројни и за нив се напишани голем број стручни трудови и книги, но ние накратко ќе ги наведеме најзначајните.

 

Масажата е вистински мелем за вашето тело и дух заради следниве причини:

 • Го јакне имунолошкиот систем
 • Ги намалува главоболките
 • Го поправа држењето на телото
 • Со неа се елиминира стресот и се поправа расположението
 • Ја подобрува слабата циркулација
 • Го намалува високиот крвен притисок
 • Ги опушта напнатите мускули
 • Ја подобрува флексибилноста и подвижноста на зглобовите
 • Овозможува длабоко и побавно дишење (ова е од непроценлива важност за сите оние кои страдаат алергии, бронхит, астма или синуси)
 • Ги олеснува болките во ‘рбетот и грбот, од кои страда 80% од населението
 • Ви овозможува побрзо слабеење, помека и понежна кожа

 

Како што гледате, придобивките од масажата се многубројни и непроценливи. Токму затоа тимот на Купи на Попуст од сé срце ви ја препорачува релакс масажата на цело тело во студио “Алтернатива”.

 

 

Истата трае 40 минути и се изведува со специјални етерични масла за опуштање и ревитализација. Искусните сертифицирани физиотерапевти и масери од “Алтернатива” ќе  ви помогнат на вистински начин да се справите со стресот и нервозите, да го рененерирате вашиот организам и да ја подобрите севкупната здравствена состојба.

 

Затоа, драги наши, ако чувствувате дека стресот го зема својот данок, наместо да посегнете по омиленото чоколадо, цигарите или некој јако калоричен оброк, кој би требало да ви помогне да го “истуркате” напорниот ден, инвестирајте во релакс масажата на “Алтернатива”, која ќе ви пружи не само естетски придобивки (здрава, сјајна кожа) туку и повеќе енергија, подобар сон, отпорност кон болести и посилна концентрација. Зделката по неодолива промотивна цена можете да ја набавите тука! 

 

Но, тоа не е сé што ви подготвивме. За сите вљубеници во масажите имаме низа фантастични зделки, како пакети од 5 антицелулитни масажи, потоа комбо од пилинг плус масажа, масажа со вулкански камења, масажа со чоколадо, медицински масажи, но и масажи за сите идни мајки. Не чекајте, само еден чекор ве дели од овие неодоливи третмани! Купоните за сите нив ве очекуваат на следниов линк.

 

Вдишете длабоко, затворете ги очите, опуштете се и дозволете си да ја почувствувате магијата на релакс масажата во “Алтернатива”!

 

Добредојдени сте да ги споделите вашите впечатоци и искуства во коментарите – затоа што Купи на Попуст е секогаш тука за вас.

Со здраво срце до долг и среќен живот

Без него не може да се замисли ниедна љубовна песна или роман. Со векови е инспирација за многубројни уметници, поети и автори, кои во своите дела ја величаат љубовта. За Аристотел извор на интелигенцијата и мудроста, а за Платон место каде што почива страста. Кога тоа не би постоело, не би можеле ниту да живееме, ниту да сакаме. Да, тоа е нашето срце!

 

 

Честопати го земаме здраво за готово, и речиси го забораваме, затоа што сме преоптоварени со секојдневните грижи, работни обврски и стресно секојдневие. Помислуваме на него дури кога ќе се соочиме со некој голем стрес или траума, како развод или раскинување (оттаму изразот “скршено срце”), смртен случај или отказ. Тогаш срцето, нашиот најверен пријател, реагира со болка во градите која некогаш умее да биде и со фатален исход. Размислете, кога последен пат сте застанале за миг да го ослушнете ритамот на вашето срце?

 

Овој фасцинантен орган, не поголем од стисната тупаница, е најважниот мускул во нашето тело – започнува со работа веќе од 4-тата недела по зачнувањето и секојдневно вредно работи, сé до нашата смрт. Го снабдува со крв целиот организам, а со рамномерното истиснување на крвта од своите шуплини, овозможува правилен проток на кислород низ телото.

 

Знаете ли дека секој ден срцето генерира доволно енергија со која би можел да се извози камион 32 километри? Кога ќе се собере таа бројка во еден просечен животен век, се добива пат до Месечината и назад.

 

Воедно, фасцинантен е податокот дека едно просечно срце чука 72 пати во минута, 100 000 пати дневно. Тоа е 3 600 000 отчукувања годишно, и 2,5 милијарди отчукувања во текот на животот. Познавате ли можеби повреден работник од него? Секако дека не!

 

Како правилно да го чувате срцето? Едно од најдобрите превентивни решенија е смеењето и позитивната енергија. Само 15 минути смеење дневно ќе направат чуда за вашето срце, затоа што дејствуваат исто како и половина час аеробик.

 

Исто така, медитеранската исхрана богата со маслиново масло и редовното вежбање се мошне делотворни за благосостојбата и нормалната функција на срцевиот мускул.

 

Стресот е препорачливо да се избегне, а долколку тоа не можете да го сторите, вежбајте техники за контролирање на стресот. Најстресен ден за вашето срце е понеделник – затоа што голем број од луѓето тогаш се депресивни и стресни поради почетокот на новата работна недела. Токму затоа понеделниците бележат 20% повеќе инфаркти за разлика од другите денови во неделата.

 

Исто така, научниците од Харвард потврдија дека утринските часови носат за 40% зголемен ризик од инфаркти, пред сé поради наглото станување и брзање на работа, а тогаш се лачи и најголемо ниво на стресни хормони. Како што веќе и самите можевте да  заклучите, “најцрн” ден за вашето срце е понеделник наутро. Затоа, без брзање и без нервози, сé ќе биде во ред! 🙂

 

Превентивните професионални совети и анализи можат да бидат од непроценлива помош. Доколку реагирате само кога ќе почувствувате остра или тапа болка во градите, може да биде предоцна. Затоа се од клучна важност навремените прегледи, со кои на вистински начин ќе му се оддолжите на срцето за целата негова посветеност и макотрпна работа.

 

Токму затоа Купи на Попуст, заедно со специјалистичката ординација “Cor Medico” ви нуди единствена можност да направите детален преглед на вашето срце. Професионалците од “Cor Medico” ќе ви дадат низа превентивни корисни совети, а нивниот специјалистички преглед вклучува ЕКГ, анамнеза, физикален преглед, иницијална терапија, мерење на крвен притисок, холестерол и шеќер во крвта, како и триглицериди. По испитувањата добивате детален извештај од лекар специјалист-субспецијалист, како и упатства за понатамошна дијагностика и лекување. Но, она што навистина го издвојува овој преглед од останатите е што “Cor Medico” прават и проценка на 10 годишен ризик на срцеви заболувања! Ова е од непроценлива важност за сите оние кои сакаат да имаат долг и здрав живот. За зделката клик тука! 

 

Купи на Попуст се грижи за вашето севкупно здравје, па затоа освен оваа, ви подготвивме и низа други корисни зделки кои ќе ви помогнат да бидете во одлична здравствена состојба. Комплетни скрининзи на целото тело, акупунктура, испитување на тироида, дентални, кардиолошки, гинеколошки, интернистички прегледи и многу други, кои можете да ги проследите на следниов линк

 

Не дозволувајте им на болестите и стресот да ви го одземат највредното што го поседувате – вашето здравје! Затоа, оваа есен инвестирајте во медицинските зделки на Купи на Попуст. И не заборавајте – грижете се за вашето срце како што и тоа се грижи за вас! <3