Tag : %d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8

Шопинг во “One Salonica Outlet Mall”

Дали сакате да патувате? А да одите на шопинг? Доколку одговоривте потврдно на двете прашања, имаме супер понуда за вас! Имено, се решивме да ве израдуваме со одлична промотивна акција – еднодневен шопинг и прошетка во Солун за две лица. И сето тоа по неодолива промотивна цена за само 800 денари за двајца, односно 400 денари по човек!

 

Доколку сакате да се подновите со ново парче есенска или зимска гардероба по мошне пристапни цени, и тоа од брендови кои ги нема кај нас, Солун е вашиот вистински избор. Освен тоа што е еден од најубавите градови во Грција, Солун секојпат ги освојува туристите со својата Бела Кула, плоштадот Аристотелис, превкусното гиро и колачи од слаткарниците, како и фантастичната морска панорама. Да, не постои уживање кое може да се мери со испивањето на вкусно кафе покрај море, а Солун ви го овозможува токму тоа!

 

Затоа не е изненадувачки што Солун е една од омилените дестинации за нашите граѓани, кои добиваат можност за прошетка низ еден од најубавите градови на Балканот, како и прилика да ја освежат својата гардероба низ многубројните бутици и шопинг центри. Овојпат туристичката агенција “Савана” и Купи на Попуст ве вoдат во еден од најубавите шопинг молови во Солун, “One Salonica Outlet Mall”!

 

Сместен во срцето на градот, на само 10 минути до центарот и Аристотелис плоштадот, “One Salonica Outlet Mall” е вистински избор за сите оние кои посакуваат широк избор на брендови и разни продавници, по мошне пристапни цени. Истиот се простира на 13 300 квадратни метри. Поседува повеќе од 100 продавници, комбинирајќи ги на уникатен начин светските и домашните грчки брендови.

 

 

Тука можете да ги најдете outlet продавниците на Polo Ralph Lauren, Hugo Boss, Nike, Diesel, Tommy Hilfiger, Pinko, Juicy Couture, Pinko, Ugg, Converse, Folli Follie, Guess, Franklin Marshall, Calvin Klein Jeans, Ted Baker, Samsonite, Gant, Lacoste, Adidas, Puma, Benetton, Mango, Nautica, Petit Bateau, BSB, Navy & Green – и многу, многу други, неретко со роба по фабрички цени.

 

А кога ќе посакате да здивнете од купувањето и да каснете нешто за да се освежите, на располагање ви стојат многубројните интернационални ресторани и кафетерии во молот, како “Bufala Gelato” (сладоледи), “Cinnabon” (највкусните ролнички со цимет и одлично кафе), потоа “Grn” (незаборавни гиро сендвичи), “Hot Pot” врвни италијански тестенини, салати, брускети), “McDonalds” (веруваме дека за него не е потребно објаснување), “Savvikos” (највкусно суфлаки во градот, со традиција од 1947 година) и многу други.

 

Уште една причина зошто “One Salonica Outlet Mall” е омилена дестинација за голем број семејни туристи e тоа што поседува огромен хипермаркет на 7600 метри квадратни – “Sklavenitis”. Тука можете да најдете превкусна пекара, готови јадења, свежо месо и риба, но и голем број работи за домаќинството, како на пример играчки или мал мебел. Оние кои сакаат квалитетна облека по попристапни цени од горенаведените брендирани бутици, тука можат да најдат квалитетна облека и чевли за мажи, жени и деца.

 

“One Salonica Outlet Mall” нуди многубројни акции, попусти и промоции на попуст во текот на целата година, па кога и да појдете, гарантирано ќе пронајдете некоја распродажба во голем дел од продавниците. Попустите знаат да достигнат и до фантастични 70%!

 

 

Ако правилно се распоредите и го испланирате времето, можете да го прошетате и центарот на градот и кејот и да направите незаборавни фотографии од убавиот Солун.

 

Тука можете да го разгледате подетално “One Salonica Outlet Mall” и да си направите список на омилените продавници кои сакате да ги посетите, а овде ве очекува фантастичната понуда на “Савана” за еднодневен шопинг за само 800 денари за две лица!

 

Не пропуштајте ја можноста за симболична сума да го доживеете преубавиот Солун и да се освежите со некој уникатен моден додаток! “One Salonica Outlet Mall” и Солун ве очекуваат. Уживајте во патувањето и шопингот! 🙂

Топла депилација – решение за ваша блескава и мазна кожа

Ретко кој козметички третман прави да се чувствуваме поубаво и посамоуверено во својата кожа од  депилацијата. Истата е неизбежен дел од животот на секоја припадничка на понежниот пол, и не е само естетски, туку и еден од основните хигиенски императиви.

 

Жените од стариот Египет се заслужни за тоа што депилацијата е неопходен дел од третманите за разубавување. Мазната и сјајна кожа уште тогаш била симбол на женската убавина и статусен симбол со кој се означувала припадноста на повисоките општествени слоеви. Интересно е да се знае дека токму во Египет настанала првобитна топла депилација, која се состоела од сируп, кој пак бил мешавина од шеќер, сок од лимон и вода. Со тој затоплен сируп се премачкувал дел од кожата и потоа откако ќе се изладел, едноставно корката се симнувала и со тоа исчезнувале и влакната.

 

Депилацијата со топол восок е најстариот и најчестиот тип на депилација. Таа се спроведува така што восокот со својата топлина ја опушта кожата, продира во фоликулите и така влакната се кубат од корен. Со топлиот восок може да се депилира било кој дел од телото. Со тоа се забавува растењето на влакната (за разлика од бричењето, кое пак и зајакнува влакната и ги тера побрзо да растат, на секои два-три дена) и со редовно депилирање истите значително се проретчуваат. Топлата депилација дејствува и како пилинг за вашата кожа, затоа што со неа се симнуваат и мртвите слоеви од кожниот епидерм.

 

Доколку сакаме да бидеме сами свој козметичар, во домашни услови губиме скапоцено време, а можеме и да настрадаме од изгореници ако восокот го загрееме на погрешна температура. Затоа е најдобро оваа работа да им ја препуштиме во целост на професионалци кои на адекватен начин ќе се погрижат да имаме чиста и сјајна кожа.  Токму заради тоа ви ја препорачуваме топлата депилација на цело тело во салонот “Био Аестетик”, зад ТЦ Бисер. Зделката проследете ја тука!  

 

Но, сте се запрашале ли некогаш како да добиете најдобри можни резултати од депилацијата и истата да биде што побезболна? Верувале или не, постојат некои нешта кои треба да ги сторите пред и по депилацијата, а кои може многу да ви значат ако решите да се депилирате.

 

Така на пример, пред депилацијата е пожелно да:

 

  • Се истуширате со топла вода. Тоа ќе помогне да ви се отворат порите и ќе го олесни кубењето на влакната, а со самото тоа депилацијата ќе ви биде и побезболна.
  • За да биде успешна депилацијата, влакната би требало да бидат долги минимум 5 милиметри. Имено, ако се покуси, восокот нема да може доволно добро да ги опфати и да ги искубе. А ако се пак предолги, можете слободно да ги поткастрите пред да започнете со депилацијата.
  • Задолжително информирајте ја козметичарката ако земате некои лекови или антибиотици или користите одредени медицински креми за тело. Сите овие нешта може да предизвикаат зголемено лупење на кожата на телото при депилацијата. И најважното – никако, никако не се депилирајте ако имате изгореници од сонце!
  • Депилирањето во “оние денови” е технички изводливо, но и не препорачливо, затоа што вашата кожа е тогаш многу почувствителна, и заради тоа депилацијата може да ви биде многу поболна од нормалното. Затоа закажете термин по завршувањето на месечниот циклус.
  • Ден пред депилацијата воздржете се од алкохол и кафе. Зошто? Одговорот е мошне едноставен: Со тоа ја дехидрирате кожата, а тогаш влакната се држат поцврсто во коренот и не може да се искубат онака како што треба, туку “пукаат”.

 

А како да се погрижите за кожата по излегувањето од салонот? Еве што би требало да сторите:

 

  • Неколку часа по депилацијата истуширајте се со умерено топла вода. Употребете антибактериски сапун. Избегнувајте сауна и врела вода 24 часа по депилацијата.
  • Не употребувајте ексфолијациски средства и пилинзи најмалку 48 часа по депилацијата. Штом ви се повлече црвенилото, продолжете да ги користите.
  • Воздржете се од напорни физички активности, вежбање како и шетање во природа или парк. Вашата кожа треба да се одмори од потење и да не биде изложена на чад и прашина барем 24 часа по депилацијата.
  • Веднаш по депилирањето не е пожелно да носите тесна облека, особено не skinny фармерки. Насочете се кон комотна и памучна облека, со што ќе ѝ дадете на кожата да дише слободно.
  • Заборавете на солариум и сончање минимум два дена по депилацијата.

 

Драги дами, кој е вашиот “златен совет” за пред и по депилацијата? Применувате ли некој од овие совети, или пак имате некои други трикови? Добредојдени сте да споделите со нас во коментари 🙂

 

И не заборавајте, доколку сакате оваа топла депилација да ја надополните со уште некој третман и да бидете тип-топ средени и разубавени, сé што треба да сторите е клик на следниов линк, каде ве очекуваат екстра понуди за шминкање, третмани за лице, маникир и педикир, фризури и уште многу, многу други. Уживајте!