Tag : %d0%b1%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%be

5 Причини за незаборавен зимски одмор во Банско!

ТОП 5 причини зошто да престојувате во Банско и оваа сезона
Ова се хотелите кои ги препорачуваме! 

 

Една стара поговорка вели дека среќата не може да се купи со пари. Меѓутоа, научниците докажаа дека тоа и не е баш така. Имено, парите навистина можат да ве усреќат ако ги трошите на драгоцени искуства, а не на материјални нешта. Притоа, едно од најскапоцените искуства кои човек може да ги доживее е да патува. Да, патувањата се навистина храна за душата!

 

И додека сите ние сакаме да патуваме, на многумина од нас ни е познато колку може да биде стресна ситуацијата кога чекаме некоја добра “last minute” зделка од туристичките агенции, надевајќи се дека ќе грабнеме најповолна понуда. Желбата не секојпат ни се остварува бидејќи за истите постои голема навалица и понудите се распродаваат веднаш штом ќе бидат објавени. Истото важи и за хотелските аранжмани. Колкупати за влакно сте ја изгубиле посакуваната соба, само затоа што некој друг уплатил пред вас? Третата, најризична опција, ја практикуваат најлудите и најхрабрите туристи кои патуваат во сопствена режија и самите си бараат смесување на лице место. Во таа алтернатива немате друг избор освен да се задоволите со првата слободна соба, затоа што сé брзо се пополнува, особено во сезона.

 

Како да се избегнат сите овие недоумици и стресови при патувањето? Како да резервирате одличен хотел по најповолни цени и да се одморите сосема мирно и спокојно, избегнувајќи ја трката по најповолен аранжман? Не грижете се повеќе, Купи на Попуст го има совршеното решение за вашиот зимски одмор! 😉

 

 

Овојпат ви го нудиме планинскиот бисер на Бугарија – Банско. Во продолжение ќе ви наведеме повеќе причини зошто ова планинско место би требало да биде вашата совршена дестинација за одмор во есенските и зимските месеци кои ни претстојат.

 

1. Иако Бугарија долго време беше позната по своето приморје и црноморските плажи по багателни цени, последниве години планинските центри како Банско, Боровец или Пампорово стануваат ултра популарни меѓу сите оние кои сакаат да скијаат или едноставно да се одморат на планина. Сезоната за зимски одмор започнува на средината на декември и трае сé до средината на април. Чистиот снег, одичните скијачки патеки, долги седумдестина километри и благопријатната клима придонесуваат за фантастичен одмор.

 

2. Широк дијапазон на фантастични хотели. Да, Банско располага со хотелско сместување за сечиј џеб, почнувајќи од хотелите со 2 ѕвездички, па сé до оние супер луксузни со 5 ѕвезди. Неретко сите овие хотели нудат разни бесплатни услуги, кои на друго место сигурно би ви ги наплатиле. Совршен пример за тоа се спа центрите, кои ги има во речиси секој хотел. Можете сосема бесплатно да се релаксирате во базен, сауна или да добиете масажа. И сето тоа е гратис!

3. Банско ви нуди врвна храна и забава по мошне пристапни цени. Чисто за пример, ако сакате да скијате на француските Алпи, таму за едно пиво морате да издвоите 6 евра. Во Банско го добивате истото за цена од 1,5 – 2 евра максимум. Истото важи и за храната. Сите гурмани можат да се почестат во некоја од многубројните таверни или ресторани, каде што можете да пробате и традиционални јадења. Порциите им се обилни, како и кај нас. Сепак, имајте на ум дека храната е дупло поскапа на падините и скијалиштата, отколку во градот. Па така на пример, ако еден богат ручек во градот е 10 евра, на скијалиштата истиот ќе ве чини 20-тина евра. Сепак, вреди да бидете гостин во некоја од традиционалните таверни и да пробате од нивните деликатеси. 🙂

 

 

4. Банско не би било тоа што е, кога не би ги имало снегот и величествените скијачки падини и патеки. Со 75 километри совршено одржани скијачки патеки, модерни ски лифтови и планински врв од 2600 метри, Банско е апсолутен фаворит за секој кој сака да помине незаборавни скијачки мигови. Исто така, вреди да се знае дека постојат и скијачки школи за почетници по симболични цени, па дури и ски патеки со различна тежина (од почетници до експертско ниво). Но она што е најфасцинантно е дека Банско има дури 161 машина за вештачки снег, со што сте осигурани дека во секое време ќе имате снежна прекривка за скијање!

5. Овој планински туристички центар е незаборавен спој на традиционалното и модерното време. За разлика од алпските скијалишта, Банско има традиција која се протега стотици години наназад. Камените цркви изградени во турско време носат посебен историски шмек и прават контраст со денешната модерна култура. Дрвените куќички и бараки имаат свој посебен шарм по кој се издвојуваат од ултралуксузните хотели, а сепак сите заедно создаваат една уникатна и фасцинантна зимска панорама. Доколку сакате да посетите совршен спој од рустикалното и модерното, Банско е токму за вас!

 

Драги наши, сé што треба да сторите е да ја купите омилената зделка од нашите понуди во Банско на овој ЛИНК и потоа безгрижно да се спакувате. Патувајте и уживајте во снежното Банско со Купи на Попуст! ❄️ ⛷️ ❄️

Септемвриско уживање во Банско!

Оваа година имавме лето со многу високи температури и сите сакаме да избегаме барем на неколку денови и да ја почувствуваме планинската убавина и да уживаме во пријатните температури на сонце и планински чист воздух. Заради тоа ви подготвивме голем број на понуди за септемвриски одмор во Банско кои што може да ги погледнете на следниов линк: Септемвриски одмор во Банско 
 
Живописниот планински град Банско се наоѓа на едно од најубавите места во Бугарија во подножјето на планината Пирин и претставува еден од најубавите планински рекреативни центри на Балканот. Во изминатите години градот прерасна во најмодерна туристичка атракција, совршена зимска, но и летна дестинација.

Банско е помеѓу најбараните дестинации која изобилува со многу хотели, преубави ресторанчиња и голем број на туристи од целиот свет. Ако сакате да избегате од гужвата и стресниот, динамичен живот за вистински да се одморите и да имате луксузен допир на убавините кои ги нуди природата, одморот на планина со чист воздух и преубави глетки кон планината е вистинскиот избор кој ви е потребен.
 
Банско е прекрасно место за забавен викенд со пријателите, одмор со вашето семејство, место каде што може да спортувате или да се релаксирате со СПА центри. Идеално место да се опуштите во бескрајниот видик на зеленило со сместување на комплетно опремени соби и средено опкружување. Прошетката низ шармантните улички, поволните шопинг продавници, кафенце во убавите кафулиња или ручекот во некој ресторан ќе ви ги наполни батериите до следната прилика за одмор.
 
Заради тоа одлучивме да ве однесеме на опуштено патување по најповолни услови за периодот што следи: Хотел St. George ski & spa luxury resort – Банско, 18 евра по лице за појадок и вечера во двокреветна соба + бесплатно користење на СПА центарот. Погледнете ја понудата како и повеќе фотографии на следниов линк: Хотел St.Georgi ski & spa luxury resort
 
Свети Георги Ски и Спа е хотел со четири ѕвезди кој се наоѓа на тивко и мирно место во кварталот Глазне и има само неколку минути пешачење од почетната станица на Гондолата. Хотелот работи преку целата година. Ова е удобен хотел со беспрекорна квалитетна услуга која ги задоволува барањата на најпрефинетиот вкус со луксузни двокреветни соби, студија и апартмани, комбинирајќи во својот стил античка историја и современиот луксуз. Спа центарот на Хотел Свети Георги импресионира со својата хармонична атмосфера, просторност и беспрекорен дизајн. На располагање се арома сауна, класична парна бања, турска парна бања, загреан затворен базен со дел за деца чиј стаклен покрив се отвора во текот на летото, фитнес сала, салон за аеробик и јога, салони за масажа, џакузи, када на Клеопатра, арома терапии, терапии со лековита кал, салон за убавина.
 
Сите 69 спа третмани и процедури во центарот се изведуваат од страна на искусни професионалци во соодветната област. Бегство за момент во место каде што времето се движи полека, каде што природата се осеќа при секој чекор и каде се нудат вистински спа услуги со користење на најдобрите природни и state-of-the-art технологии.
 
Пишете ни на komercija@kupinapopust.mk, јавете се на 071 315 460, 075 370 399 за сите дополнителни информации околу самите понуди или посетете ја нашата веб страна Kupinapopust.mk за да ги погледнете сите Патувања.
 
Ви посакуваме пријатен и незаборавен одмор! 🙂

post image

Грција, Бугарско Приморје или Банско!

“ Патувањата се храна за душата ”

Верувам дека секој од нас сака да патува и го практикувал истото повеќе пати во животот. Секој од нас има омилени места кои сака да ги посетува, и често се навраќа на истите. Патуваме првично за да се изгубиме во убавините кои не опкружуваат, да запознаеме различни култури, со тоа ги отвараме нашите срца и очи. Патуваме во делови од светот во кои богатствата и луѓето се различни од нашето општество. Убавината на целиот овој процес е што не треба многу за да се одлучиме на ваков потег. Луксузот кој го нуди овој вид на уживање е незаменлив, со овој чекор ние на некој начин ги оставаме позади нас сите проблеми и грижи, возбудени сме и ги гледаме работите со поинаква светлина и од поинаков агол.  Доволни се неколку часа и да стигнеме до прекрасни места кои ги има во изобилство, но и во нашата земја. Треба да ги посетиме и да бидеме свесни за околината во која живееме.

Не е потребно многу да се зборува за желбата за патување, но од друга страна буџетот кој го имаме не секогаш е доволен за да си го пружиме посакуваното патување и да уживаме на посакуваното ниво. Еден од начините да заштедиме или да побараме сместување според нашиот буџет е да се јавиме на 071 315 460, 075 370 399 или да пишеме на komercija@kupinapopust.mk и тимот на kupinapopust.mk ќе направи се што е во нивна сила за да ви ја испрати најдобрата понуда.
За ова лето ги препорачуваме нашите понуда за Грција, Бугарското приморје (Златни песоци, Сончев брег, Несебар) и Банско. Сите наши понуди може да ги погледнете на следниов линк: Патувања

 

Банско

За вистински одмор на планина. Кислород и минерална вода почнувајќи од 15,5 евра по лице за ноќевање на база All inclusive!

  

Бугарија

Златни песоци, Сончев брег, Несебар – 18 евра по лице за All inclusive во хотел Dana Park. Понуда која не се пропушта!

  

Грција

Широк избор на хотели по супер промотивни цени! Пишете ни на komercija@kupinapopust.mk или јавете се на 071 315 460, 075 370 399 и ќе Ви одговориме со примамлива понуда!