Победете го стресот со релакс масажа

Започна новата работна недела и сигурно веќе се прашувате како и дали ќе успеете да ја издржите истата, заради работните и домашни обврски кои сé повеќе се трупаат. Токму затоа понеделникот е најчесто и најомразениот ден од неделата и веќе од првиот работен ден желно го очекуваме викендот, кога ќе добиеме можност конечно да се одмориме и релаксираме.

 

Брзиот ритам на живот и хроничен стрес сé повеќе влијаат врз нашата физичка и здравствена состојба, што се манифестира со несоница и лош сон, нервоза, напнатост, но и вкочанетост и болки во грбот и ‘рбетот заради прекумерното седење. Стресот исто така ни го намалува имунитетот и нé чини подложни на настинки и болести. Сето ова на подолги патеки може да биде навистина погубно за нас.

 

Но дали навистина мора да биде така? Што кога би постоел начин да се соочиме со сите работни и домашни предизвици и кога би пронашле начин да го минимизираме стресот (кога веќе не можеме да го избегнеме)? Верувале или не, решението за тој наш проблем се нарекува – релакс масажа!

 

 

Масажата не е изум на современото време. Се користи речиси 5000 години, а најстарите масери за кои знаеме се оние од древната кинеска култура, кога истата се користела да ги ублажи болките од напорната физичка работа. Во 2300 година пред н.е. старите Египќани направиле хиероглифски запис со кој опишуваат како најдобро да се масираат нозете и рацете, а Хипократ, таткото на медицината, открил дека со масажата се поттикнува организмот на самоисцелување.

 

Подоцна од 17-тиот до 19-тиот век во западноевропските земји (особено Шведска) се преземаат техниките од античка Кина, Индија, Грција и Рим и со тоа масажата станува дел од современото живеење. Во текот на 20-тиот век масажата доживува вистински процут пред сé во САД, а потоа и низ целиот свет, со познатите велнес центри.

 

Бенефитите од масажата се многубројни и за нив се напишани голем број стручни трудови и книги, но ние накратко ќе ги наведеме најзначајните.

 

Масажата е вистински мелем за вашето тело и дух заради следниве причини:

 • Го јакне имунолошкиот систем
 • Ги намалува главоболките
 • Го поправа држењето на телото
 • Со неа се елиминира стресот и се поправа расположението
 • Ја подобрува слабата циркулација
 • Го намалува високиот крвен притисок
 • Ги опушта напнатите мускули
 • Ја подобрува флексибилноста и подвижноста на зглобовите
 • Овозможува длабоко и побавно дишење (ова е од непроценлива важност за сите оние кои страдаат алергии, бронхит, астма или синуси)
 • Ги олеснува болките во ‘рбетот и грбот, од кои страда 80% од населението
 • Ви овозможува побрзо слабеење, помека и понежна кожа

 

Како што гледате, придобивките од масажата се многубројни и непроценливи. Токму затоа тимот на Купи на Попуст од сé срце ви ја препорачува релакс масажата на цело тело во студио “Алтернатива”.

 

 

Истата трае 40 минути и се изведува со специјални етерични масла за опуштање и ревитализација. Искусните сертифицирани физиотерапевти и масери од “Алтернатива” ќе  ви помогнат на вистински начин да се справите со стресот и нервозите, да го рененерирате вашиот организам и да ја подобрите севкупната здравствена состојба.

 

Затоа, драги наши, ако чувствувате дека стресот го зема својот данок, наместо да посегнете по омиленото чоколадо, цигарите или некој јако калоричен оброк, кој би требало да ви помогне да го “истуркате” напорниот ден, инвестирајте во релакс масажата на “Алтернатива”, која ќе ви пружи не само естетски придобивки (здрава, сјајна кожа) туку и повеќе енергија, подобар сон, отпорност кон болести и посилна концентрација. Зделката по неодолива промотивна цена можете да ја набавите тука! 

 

Но, тоа не е сé што ви подготвивме. За сите вљубеници во масажите имаме низа фантастични зделки, како пакети од 5 антицелулитни масажи, потоа комбо од пилинг плус масажа, масажа со вулкански камења, масажа со чоколадо, медицински масажи, но и масажи за сите идни мајки. Не чекајте, само еден чекор ве дели од овие неодоливи третмани! Купоните за сите нив ве очекуваат на следниов линк.

 

Вдишете длабоко, затворете ги очите, опуштете се и дозволете си да ја почувствувате магијата на релакс масажата во “Алтернатива”!

 

Добредојдени сте да ги споделите вашите впечатоци и искуства во коментарите – затоа што Купи на Попуст е секогаш тука за вас.

Leave a Reply